Hoe universiteiten in Leiden en Amsterdam de studie van Ottomaans-Nederlandse relaties bevorderen
Stel je voor: een handelsroute die loopt van de grachten van Amsterdam tot aan de paleizen van Istanbul. Het klinkt als het begin van een spannende roman, maar het is gewoon echte geschiedenis.
De relatie tussen het Ottomaanse Rijk en Nederland was veel meer dan alleen verre handel.
Het was een complex web van diplomatie, cultuur en strategische samenwerking. Toch komt dit hoofdstuk in onze geschiedenisboeken vaak wat bekaaid uit de verf. Gelukkig is er een frisse wind gaan waaien, en wel vanuit twee van onze meest vooraanstaande universiteiten: die van Leiden en Amsterdam.
Deze instituten zijn hard aan het werk om deze vaak vergeten banden weer tot leven te wekken. In dit artikel duiken we in de slimme manieren waarop zij de studie van Ottomaans-Nederlandse relaties nieuw leven inblazen.
Leiden: De historische bakermat met een moderne blik
Leiden ademt geschiedenis. De universiteit hier heeft een band met de Ottomaanse wereld die teruggaat tot de 16e eeuw.
Cartografie en het Instituut Historische Geografie
Vroeger was Leiden de plek waar Nederlandse diplomaten en handelaren zich voorbereidden op hun reizen naar het oosten. Tegenwoordig is die kennis nog steeds voelbaar, maar dan in een modern jasje. De universiteit zet niet alleen in op het bewaren van oude kennis, maar vooral op het actief onderzoeken ervan. Een absolute ster op de Leidse campus is het Instituut Historische Geografie (IHG).
Dit instituut is wereldwijd gerespecteerd om zijn onderzoek naar historische kaarten. Waarom is dat zo boeiend?
De Ottoman Studies Cluster
Omdat oude kaarten veel meer laten zien dan alleen landsgrenzen. Onderzoekers van het IHG duiken diep in de productie van Ottomaanse kaarten.
Ze bestuderen hoe het Ottomaanse Rijk de wereld zag en hoe zij hun grondgebied in kaart brachten. Een hoogtepunt uit hun werk is de 'Ottoman Atlas', een uitgebreid overzicht van de geografische kennis van het rijk door de eeuwen heen. Dit is niet zomaar een boek vol plaatjes; het laat zien hoe complex de Ottomaanse perceptie van de wereld was.
Het IHG toont aan dat kaarten niet neutraal zijn, maar een verhaal vertellen over macht en cultuur. De projecten van dit instituut krijgen vaak steun van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), met subsidies die soms oplopen tot tienduizenden euro’s, wat het belang van dit onderzoek onderstreept.
Naast de kaarten heeft Leiden een bloeiende 'Ottoman Studies' cluster. Dit is een groep onderzoekers en docenten van verschillende faculteiten – van geschiedenis tot rechten – die de krachten bundelen. Ze organiseren regelmatig seminars en workshops die de Ottomaanse geschiedenis, cultuur en politiek centraal stellen.
De kracht van archiefonderzoek
Een mooi voorbeeld van samenwerking is een recent project gefinancierd door Horizon Europe.
Dit project richt zich op de juridische en politieke relaties in de 17e eeuw, met een scherp oog voor de handel en de rol van Nederlandse handelaren in de Ottomaanse economie. Door niet alleen historici, maar ook juristen en Turkse onderzoekers te betrekken, ontstaat er een rijkgeschakeerd beeld van hoe beide werelden met elkaar omgingen.
Geen goed verhaal zonder bronnen. Leiden heeft toegang tot fantastisch archiefmateriaal.
In het Universiteitsarchief Leiden liggen brieven, dagboeken en documenten van Nederlanders die destijds in contact stonden met het Ottomaanse Rijk. Natuurlijk liggen de grootste schatten ook in het Nationaal Archief in Den Haag, maar Leiden speelt een sleutelrol in het ontsluiten hiervan. De universiteit biedt speciale cursussen aan waarin studenten leren hoe ze de Ottomaanse manuscripten verzameld door Nederlandse geleerden moeten lezen en interpreteren. Dit is essentieel, want oude documenten zijn vaak lastig te doorgronden. Door studenten deze vaardigheden bij te brengen, zorgt Leiden ervoor dat de kennis niet verloren gaat, maar juist wordt doorgegeven.
Amsterdam: Handel, cultuur en diplomatieke finesse
Terwijl Leiden vaak de historische diepgang zoekt, pakt de Universiteit van Amsterdam (UvA) de draad op met een focus op de dynamiek van handel en cultuur.
De Amsterdamse School voor Economische Geografie (ASEG)
Amsterdam was in de Gouden Eeuw hét handelscentrum, en dat perspectief zie je terug in hun onderzoek. De UvA legt de nadruk op hoe de Ottomaanse markt de Nederlandse economie beïnvloedde en hoe diplomatieke banden werden gesmeed. Bij de UvA speelt de Amsterdamse School voor Economische Geografie (ASEG) een hoofdrol. Deze onderzoeksgroep is gefascineerd door de handelsroutes die liepen via Constantinopel (het huidige Istanbul).
Hoe stroomden goederen, ideeën en geld tussen beide rijken? De ASEG maakt hierbij slim gebruik van moderne technologie.
De ‘Ottoman Culture’ groep
Met geografische informatiesystemen (GIS) visualiseren ze historische handelsroutes en analyseren ze de impact van de Ottomaanse markt op de Nederlandse nijverheid.
Een project gefinancierd door de Nationale Wetenschapsagenda (NWA) onderzoekt precies hoe groot die economische invloed was. Door historische data te combineren met econometrische modellen, kunnen onderzoekers de impact letterlijk in cijfers uitdrukken. Dit maakt de geschiedenis niet alleen leuk, maar ook meetbaar.
Naast de economie is er bij de UvA veel aandacht voor de culturele uitwisseling. De 'Ottoman Culture' groep onderzoekt hoe kunst, literatuur en filosofie over en weer beïnvloed werden.
Denk aan de prachtige Ottomaanse keramiek die in de 17e eeuw zijn weg vond naar Nederlandse huishoudens en de lokale pottenbakkers inspireerde. Deze groep organiseert niet alleen lezingen, maar werkt ook samen met instituten zoals het Rijksmuseum. Door de link te leggen tussen academisch onderzoek en publieke tentoonstellingen, wordt de Ottomaanse cultuur voor een breed publiek toegankelijk gemaakt.
De Nederlandse school van diplomatie
Het is een manier om te laten zien dat cultuur niet stilstaat, maar continu in beweging is.
De faculteit Bestuurskunde van de UvA kijkt naar de wortels van de Nederlandse diplomatie. In de 17e en 18e eeuw ontstond hier een specifieke 'school' van diplomatie, grotendeels gebaseerd op de ervaringen in het Ottomaanse Rijk.
Onderzoekers van de UvA analyseren de correspondentie van diplomaten om te begrijpen welke strategieën zij gebruikten.
Hoe overtuigde je een Ottomaanse vizier? Hoe onderhandelde je over handelsrechten? Door deze brieven te bestuderen, ontdekken we niet alleen hoe diplomatie werkte, maar ook hoe de Nederlandse bestuurscultuur is beïnvloed door ontmoetingen met het Ottomaanse Rijk. Wie zich verder wil verdiepen in academische tijdschriften over de Nederlands-Ottomaanse betrekkingen, vindt hier een rijk overzicht. De faculteit organiseert hier regelmatig seminars over, waardoor de kennis levend blijft bij nieuwe generaties bestuurders.
Een gouden combinatie: samenwerking en synergie
Het is duidelijk dat Leiden en Amsterdam各有 hun eigen specialiteiten hebben. Leiden blinkt uit in geografie, cartografie en diepgaand archiefonderzoek.
Amsterdam pakt de economische en culturele dynamiek aan met moderne modellen en publieksgerichte evenementen.
Maar het echte succes zit 'm in de samenwerking. De universiteiten laten zien dat je een complex verhaal als de Ottomaans-Nederlandse relaties niet in je eentje kunt vertellen. Er zijn gezamenlijke onderzoeksprojecten, uitwisselingsprogramma’s voor studenten en gezamenlijke conferenties.
Door de krachten te bundelen, ontstaat er een completer beeld. Een beeld dat niet alleen gaat over handel, maar ook over menselijke verhalen, conflicten en Culturele uitwisseling. De groeiende interesse in deze geschiedenis, zowel in Nederland als in Turkije, zorgt voor een levendige discussie. Het toont aan dat de banden tussen beide landen veel dieper en ouder zijn dan vaak wordt gedacht. Universiteiten in Leiden en Amsterdam staan hierbij centraal als hoeders van deze kennis, klaar om via digitale reconstructies van Levantijnse handelsnetwerken de verhalen van toen te vertellen aan de generaties van nu.
Veelgestelde vragen
Waar staat de Universiteit Leiden bekend om?
De Universiteit Leiden is vooral bekend om haar expertise op het gebied van historische kaarten en de productie ervan door het Ottomaanse Rijk. Het Instituut Historische Geografie (IHG) onderzoekt diepgaand hoe het Ottomaanse Rijk de wereld zag en in kaart bracht, met name via hun indrukwekkende 'Ottoman Atlas'.
Wat is het bijzondere aan historische kaarten in onderzoek?
Historische kaarten zijn veel meer dan alleen geografische representaties; ze onthullen de perceptie van macht, culturele waarden en politieke strategieën van het Ottomaanse Rijk. Onderzoekers bestuderen de productie van deze kaarten om inzicht te krijgen in de complexe manier waarop het rijk zijn grondgebied en de wereld om zich heen zag.
Hoe is de Universiteit Leiden betrokken bij het onderzoek naar de Ottomaanse relaties?
Leiden heeft een sterke band met de Ottomaanse wereld, die teruggaat tot de 16e eeuw, en is nu actief bezig met het herontdekken en onderzoeken van deze relaties. Dit gebeurt via een 'Ottoman Studies' cluster, bestaande uit onderzoekers van verschillende faculteiten, die samen seminars en workshops organiseren.
Welke financiering is er beschikbaar voor onderzoek naar de Ottomaanse relaties?
Het onderzoek naar de Ottomaanse relaties krijgt aanzienlijke financiering van organisaties zoals de NWO, soms oplopend tot tienduizenden euro’s per project, wat de cruciale rol van dit onderzoek onderstreept. Recentelijk heeft Leiden ook steun ontvangen van Horizon Europe voor een project gericht op juridische en politieke aspecten.
Hoe wordt het koloniale verleden van de Universiteit Leiden aangepakt?
De Universiteit Leiden onderzoekt actief haar koloniale en slavernijverleden. Er is een vervolgonderzoek gestart dat in januari 2026 zal plaatsvinden, gericht op het blootleggen van de historische banden met het Ottomaanse Rijk en het verwerken van deze kennis.
